Názov fotografie Pelargonium

Druhy a triedy izieb pelargónie na fotografii s popisom

Nenáročné na starostlivosť, kvitnúce niekoľko mesiacov a také jasné pelargonium kvôli podobnosti sa často nazývajú pelargónie. Ale stále je to oddelený početný rod, a fotografie druhov a odrôd miestnosti pelargónie pomôže pochopiť existujúcu rozmanitosť týchto úžasných rastlín pôvodných v Južnej Afrike.

Rastúce na okenných parapetoch, balkónov a lodžií na vnútornej pelargónie, ako je na fotke môže vyzerať ako trávny poloker alebo rastliny s vztýčené stonky, alebo tečúcej. Všetky muškáty majú najvyššiu dekoratívnu kvalitu. Pozornosť je venovaná nielen jednoduché alebo dvojité kvety všetkých tvarov a farieb, ale aj jedinečné listy rastliny.

Môžu byť široké, takmer zaoblené, obrazne rezané, palmate, hladké vlnité, zelené a pestré.

Dlhoročná sláva geranínov v interiéri, ako veľkolepých a nenáročných rastlín, viedla k tomu, že posledných sto rokov:

 • bolo získaných veľa rôznych foriem pelargonia;
 • voľne žijúce druhy sú otvorené a kultivované;
 • sa objavili medzidruhové hybridy.

Preto je súčasná klasifikácia je druh milovníkov rastlín asi 250 odlišné druhy a odrody izbové rastliny gradácie prijatých v medzinárodnom spoločenstve záhradníkov, ponúkajú iba ich identifikácie na základe vonkajších znakov, ako je na fotke, odrôd a druhov pelargónie miestnosti:

 • Hviezdne hviezdicové geraniumy, ich odrody a hybridy;
 • Tulipán - tulipánovité pelargonium;
 • Unikátny izbový pelargón unikátneho;
 • Zóna - zónové alebo fringed domáce odrody pelargonium.
 • Angel - vnútorné muškátové anjely;
 • Farebné lístie - pestré odrody;
 • Kaktus - kaktusovité pelargonium;
 • Ivy-listnaté - vločkovité pelargónie, ktoré môžu byť štandardné veľkosti, rovnako ako trpaslíci a miniatúry;
 • Miniatúrne a trpasličí - miniatúrne a trpasličí rastliny miestnosti pelargonium;
 • Regal - kráľovské muškáty;
 • Vonné paradenné vône.

Pelargonium zónový alebo fringed (Pelargonium zonale)

Všetky druhy hybridov a odrôd tohto druhu geranium, ako na fotografii, krásne rastú v dome, na balkónoch a dokonca aj na mestských kvetinových záhonoch. Je to nepochybne lídrom z hľadiska popularity a počtu kultivovaných odrôd, ktoré dnes predstavujú asi 75 tisíc.

Medzi ostatnými domácimi trvalými pelargónmi sú zonálne rastliny ľahko rozpoznateľné charakteristickou farbou listov. Na jasne zelenom pozadí sú jasnejšie viditeľné tmavšie oblasti, ktoré dali meno všetkým druhom interiérových pelargóniek, ako na fotografii. Kvety zónové Pelargonium môže byť jednoduché alebo froté.

Pri popisovaní odrôd pelargónie, fotografie a názvov rastlín sa používa nasledujúca gradácia podľa počtu okvetných lístkov v koróne:

 • Nepôvodné kvety pozostávajú z piatich okvetných lístkov - Single;
 • Semi-dvojité kvety obsahujú od 6 do 9 okvetných lístkov a sú označené ako polopriliečok;
 • Terry kvety geranium pozostávajú z 8 alebo viacerých okvetných lístkov - Double.

Dvojité odrody sú niekedy nazývané pelániové muškáty, čo je trochu zlé. Takáto klasifikácia rastlín neexistuje v medzinárodne uznávanej klasifikácii.

Kvety zónového pelargónu sa líšia nielen v ich nádhere a veľkosti. Je to už dávno, kedy na oknách ležali len červené muškáty.

V závislosti od odrody a odrody, pelargonium poteší výhľad s kvetinkovými kvetmi všetkých odtieňov ružovej, krémovej, burgundskej alebo karmínovej. Nie je nezvyčajné pre rastliny s bielymi, viacfarebnými a dokonca žltými koróliami, ako na fotografii rôznych škvŕn s názvom Prvá žltá vylepšená.

Ale to nie sú všetky silné stránky pelargónie. Zvláštnu pozornosť venujú pestovateľom kvetov, ktorí sa tešia odrôd s nezvyčajnou formou kvetu.

Rosaceae (Zonalové pelargoniumy z púpavy)

Príkladom je ružová, ako na fotografii, pelargónie s dvojitými účinnými kvetmi, štruktúrou a vzhľadom pripomínajúcimi miniatúrne anglické ruže.

Tento druh izba pelargónie, jeho meno a farebné fotografie boli známe vo svete už od minulého storočia. Prvé informácie o rastlinách boli zverejnené v roku 1876 v "Herald of the Horticultural Royal Society of Britain". Ale v našej krajine rosaceous odrôd - zatiaľ nedostali širokú distribúciu a nachádzajú sa len v zbierkach najpopulárnejších pestovateľov kvetov.

Tulipánovité izbové pelargónie (Tulipe-bud pelargonium)

O storočie neskôr kvetinárstvo dostalo rastliny z domáceho pelargónie s kvetmi, ktoré aj v čase plného kvetu neotvárajú a zostávajú v štádiu výbuchu.

V dôsledku toho je znázornené na fotografiu miestnosti pelargónie s názvom Tulipán. Začiatok odrody dal spontánny mutácie, a existuje dnes niekoľko odrôd a hybridy tulipán pelargónie pri pestovaní alebo chove niekedy sa snažia vrátiť do prirodzenej forme.

Hviezdicovité pelargonium (hviezdne zónové pelargonium)

V polovici minulého storočia sa floristov Austrálie podarilo získať izbu pelargónie, ktoré má pôvodný tvar koruny, nie je podobný už existujúcim druhom.

Kvôli ostrým okrajom, zúženým okvetným lístkom, izraelský pelargón, na fotografii, bol nazývaný hviezdou.

V súčasnej dobe k dispozícii kvetinárstva odrody a hybridy, a to nielen s jednoduchými a dvojitými kvetmi všetkých farieb, ale hviezdicovito Pelargonium s jasnými viacfarebná listami.

Kaktusovité domáce pelargónie (Cactus Pelargonium)

Doručeným prelome kaktusovidnye pelargónie XX storočia, sú dnes veľmi zriedkavé. Charakteristickou črtou týchto rastlín sú veľké kvety so zúženými, niekedy aj ihličkovitými okvetnými lístkami, ktoré dávajú koróne nepríjemný vzhľad.

Karafiát Pelargonium

Črepníkové muškáty na fotografiu, úžasné množstvo kvetov, farieb a typov. Jedným z najviac nezvyčajné - gvozdikotsvetnaya zonálne Pelargonium rad Ozubené plátky, takže podobnosť s kvetinami karafiáty.

Pelargonium Pelargónia listovité

Väčšina odrôd ampelnyh miestnosti pelargónie, ako na fotografii patrí do veľkej skupiny pelargónie a listy, ktoré sa podobajú hustú zeleň brečtan. Vzhľadom k tejto podobnosti mnoho odrôd s jednoduchými a veľkými kvetmi a je nazývaný plyuschelistymi.

Ampel pelargón, ako na fotografii, je rastlina s plíživými alebo klesajúcimi stonkami dosahujúcimi dĺžku jedného metra. V kultúre sú tieto odrody nepostrádateľné pre vertikálne záhradníctvo, ako aj pre zdobenie závesných košov. Izba Pelargoniumy sa používajú aj ako rastliny.

Listy ampel pelargónia sú husté, kožovité, na rozdiel od zónovej odrody, úplne hladké.

Veľmi zaujímavé sú pestré formy bravčového pelargónu, ako na fotografii.

Kráľovský Pelargonium (Pelargonium)

V dôsledku chovu a hybridizácie medzi druhmi sa získalo veľa vnútorných pelargónov. Vďaka takejto snahe sa objavili kráľovské pelargónie s kvetmi až do priemeru 7 cm.

Zvláštnosť týchto odrôd a hybridu spočíva nielen vo veľkosti jednoduchých a semimochrómnych korol, ale aj v ich viacfarebnom zafarbení. Na okvetných lístkoch sú nevyhnutne škvrny, pruhy alebo škvrny kontrastných tónov.

Pelargonium Angels (Angel Pelargonium)

Pelargonium Angels vo vzhľade vyzerajú ako rastliny "kráľovskej" odrody. Ale kvety tu sú o niečo menšie a existujúce odrody boli získané z prechodu pelargonium kučeravé s veľkými kvetmi.

Anjeli sú väčšinou ampel pelargónie, ako na fotografii, tvoria bujnú korunu z výhonkov s malou monofónnou lístiou.

Pelargonium Unicum (jedinečný pelargonium)

Hybridné rastliny, získané z pelargónia kráľovského a lesklé, sa začali nazývať jedinečnými. Táto skupina patrí k najstarším odrôd, hoci nie je tak ľahké stretnúť rastliny v zbierkach kvetinárstva.

Aj keď kvety tohto druhu, rovnako ako foto izba pelargónie, vyzerajú ako kvety kráľovských rastlín, ale sú oveľa menšie. Avšak listy sú často rozrezané, zvlnené a tiež príjemné vône.

Napríklad zeleň pelargónie s názvom Paton's Unique, zobrazená na fotografii, má sladkú ovocnú chuť.

Vonkajšie Pelargonium

Bolo to pach udrel listov muškátov a upozornila osoby v tomto závode. Až do minulého storočia, dôraz pri výbere kvetináčoch muškáty nebol na krásu kvetov a vôní, pretože rastliny boli "živé dezodoranty."

Podobné odrody a hybridy Geranium populárne dnes. Nemajú hit jasný kvitnúce kvetina zoskupenia alebo formu, ale používajú na ochutenie a varenie jedla a vôňa pre domácnosť pre uloženie bielizne alebo oblečenie.

V závislosti od druhu a odrody, ako na fotke, ponecháva pelargónie miestnosti cítiť všetky druhy ovocia, mäty a ruže, muškátový oriešok, mrkvu alebo ihiel.

Geranium: odrody, starostlivosť, mená, fotografie

Amatéra záhradníčka na výzdobu kvetinových záhonov a okenných parapetov používajú pelargónie, ktoré je známe svojou nenáročnou starostlivosťou. Úžasné sfarbenie priťahuje dizajnérov krajiny a domácich žien, ktorí sa snažia vytvoriť špeciálnu atmosféru v miestnosti. Geranium, ktorého odrody ohromujú rôznorodosť, sa stali obľúbeným záhradníkom, pretože tu bol názor, že táto rastlina kvitne v dome, kde žije pravá láska.

V bežných ľuďoch sa kvetina zvyčajne nazýva "orla noha", "grapelnik9raquo;", cestná ihla. " Samotné slovo "geranium9raquo; pochádza z gréčtiny geranos, čo znamená "žeriav 9raquo; V Európe je závod prišiel v 17. storočí z Afriky po tom, čo získal šľachtický krásu a jedinečnú chuť, a bol očistený okrem luxusných bytov. V priebehu času sa kvetina presunula na parapety zástupcov iných statkov a získala demokratický status.

Krása záhrad a okenných parapetov - pelargónie

Stalo sa tak, že vedci už dlho nemohli rozhodnúť, či sa budú rovnoceniť pelargonium a pelargonium, ale v mysli laikov sú tieto rastliny identické. Dnes, krajinní dizajnéri radšej používajú nenáročné zariadenie na ozdobenie nielen vnútorných priestorov, ale aj záhrady a parku. Viac ako 40 druhov záhradných pelargónov sa distribuuje na území našej krajiny. Zaslúžené populárne je, ako primerane vydržať charakteristiky chladného podnebia a odrôd pelargónie (fotografie sú uvedené v článku) termofilné odrody. Rastliny sa líšia v podmienkach pestovania, obdobia kvitnutia, výška:

 • vysoký (od 50 cm) - to je gruzínsky, lúka, červeno-hnedý, lesný, plochý, nádherný, malý stalked;
 • poddimenzovaný (pod pol metra) - dalmatínsky, himalájsky, popelavý, veľkoprstý.

Záhradkári uprednostňujú návrh kvetinových záhonov a okolitých oblastí tvrdých rastlín. Chytrým použitím odrôd pelargónie, ktoré sa osvedčili v miernom podnebí, môžete vyzdobiť terén bez väčších problémov. Rastliny môžu potešiť majiteľov s dlhými kvitnúcimi a šťavnatými zeleňami. Vzhľadom na vlastnosti stránky, jeho veľkosť a tieňovanie je ľahké nájsť možnosti, ktoré odôvodňujú očakávania, ktoré na neho vyplývajú.

Majitelia by sa mali podrobnejšie pozrieť na dostupné varianty pelargónie na mieste, ktoré v čase budú vykazovať najlepšie vlastnosti a "zaregistrovať sa 9raquo; v pohodlných podmienkach pre nich.

Víťazné odrody pelargónie pre krajinu

Každý, kto pozná Geranium pratense a inak lúčne pelargónie, je dnes častým návštevníkom záhonov. Tento druh nebol dopyt predtým, ale teraz sa všetko zmenilo. Fanúšikovia nenáročných rastlín vedia, aké druhy geranium majú. S fotografiami a názvami najobľúbenejších odrôd, predstavíme vás dnes a vy budete môcť vybrať zaujímavú kombináciu zelených domácich zvierat podľa vašich predstáv. Dobre zvolené možnosti umožňujú premeniť územie, priťahovať oči a obdivovať aj tých najsofistikovanejších dizajnérov krajiny. Na pozadí, spravidla, používajte silnú a vysokú rozmanitosť letného neba, pozoruhodný pre ružové kvety s levanduľovými odtieňmi. Dopyt je tiež vysoký s originálnymi vyrezávanými listami Splish-Splash, ale po kvete sa odporúča orezávať kefku tak, aby nedošlo k zhoršeniu krásy nových výhonkov. Striekanie s pôvabom Plenum Violaceum s tmavo modrými košmi odlieva fialovým odtieňom. A hoci kvetinové kvety sú malé, nezhoršuje celkový dojem. Ale taká rôznorodosť ako Double Jewel, špeciálne nadšenie pre pestovateľov kvetov nespôsobuje kvôli neopísateľným farbám a obrovskej veľkosti zrútenia Bush pre druhý rok.

Z možností, ktoré milujú tieň, je pani Kendall Clarková (pre dokončený typ stránky) ideálna. Táto hojne kvitnúca rastlina krátkeho vzrastu (nie viac ako 40 cm) zaujme jasnými modrými okvetnými lístkami, prenikanými jemnými bielymi žilami. A milovníci bielej farby lákajú ich dlhá kvitnúca polramorová odroda - elegantná Laura.

Červené listové lúčne pelargónie sa stane dôstojnou výzdobou terás a kvetinových záhonov. Takéto možnosti vyzerajú dobre v popredí. Fialový odtieň listov Midnight Reiter a Purple Heron prinesie kvetinovú záhradu. Vyrezaná tmavá zeleň a kompaktný koreňový systém Hocus Pocus, Black Beauty, Okey Dokey určite prídu na súd. A fialové škvrny na listoch Midnight Clouds a jemné ružové kvety budú víťazným dotekom pri formovaní územia.

Geranium macrorrhizum - krupnokornevischnaya pelargónie, obdivuhodné, pretože je dokonale aklimatizoval v tieni a pod spaľujúcim slnkom, rastúce a prispôsobenie v každom kúte záhrady pozemku.

Legendy a úžasné fakty o pelargónoch

Rastlina je zvykom pre každého kvetinárstva, ktorý má byť chovateľom z Anglicka, George Tradescuana, ktorý bol fascinovaný procesom jeho chovu. A so zrodením každej novej odrody mu dal pôvodný názov, ktorý bol spojený s anjelom alebo motýľom. Vytvoril ho odrody muškářov prekvapený nielen krásou, ale aj medicínskymi vlastnosťami. Kráľovská odroda bola preto pomenovaná, pretože rastlina zachránila monarchu od nespavosti. Existujú legendy spojené s pelargónami, ktoré sa dostali do našej doby.

 1. Východná legenda hovorí, že v dávnych dobách bola pleť, ktorá nepriťahovala žiadnych ľudí, prorok Mohamed, ktorý zostúpil z hôr, zavesil mokré šaty. Rastlina rozširovala textílie tak, že plátno vysušilo rýchlo pod slnečným lúčom. Preto prorok vyzdobil Bush s nádhernými kvetmi, vylučujúc najjemnejšiu vôňu.
 2. Legenda o žeriave, odvrátená z balíčka a spadla z impotencie na poli pod mrazivým dažďom, spôsobuje ľútosť. Ticho zmrazené v samote, vták bol pokrytý padajúcim snehom. Keď sa rozlúčil so životom, žeriav spálil slzy. Na tomto mieste na jar rástla nádherná rastlina s kvetmi pripomínajúcimi nebeskú azúru, ktorej vták trápil.
 3. V Nemecku hovorili o obuvníkovi, ktorý sa rád piť a našiel nádhernú rastlinu po ďalšej party na ceste. Keď prinášal kvetinu ženu, po vdýchnutí svojej vône zmenila názor na škandál kvôli závislosti od manžela na pivo. Ona zasadil kvety vo vode, aj keď tam boli korene, vysadené v hrnci, potom mier, pokoj a lásku žil v dome, a manžel prestal zneužívať alkohol.
 4. Podľa slovanského presvedčenia priťahujú okvetné lístky pelargónu pozornosť milenca. Šité do vrecka z plátna a nosiť s nimi.
 5. Na východe je zvykom dať na vchod do domu kvetináče s bielymi muškátmi, aby sa hady vypudili.

Zoznámte sa bližšie - nádherné pelargónie! Odrody a odrody

Nielen v záhradných oblastiach nájdete krásnu kvetinu. Osvedčená dekorácia okenných parapiet na mnoho storočí je pelargón, ktorého pestovanie je pestované pestovaním pestovateľov kvetov, pretože ich oči sú rozptýlené z ich rozmanitosti. Chovatelia priniesli nové odrody, ktoré sa líšili tvarom, farbou kvetenstva a listov. Miesto pelargónie je rozdelené do niekoľkých skupín:

 • zonálne;
 • ampel (listnatý brečtan);
 • vonia;
 • royal;
 • šťavnaté.
 • Aby sme si nemali robiť chybu pri výbere, je potrebné starostlivo študovať odrody geranium izba. Fotografie a tituly pomôžu určiť budúcich vlastníkov.

Najbežnejší je zónový muškát. Táto rastlina s priamym kmeňom a vlnitými listami kvitne hojne po celý rok a prináša radosť členom domácnosti. Púčiky môžu byť jednoduché, zhromaždené v piatich, polovičné - až osem a dvojnásobne - cez osem okvetných lístkov. Aké sú druhy a odrody zónového pelargónu? Fotografie (krása izby je na nich prezentovaná vo všetkých jeho nádheru), použité v článku, ukazujú rôzne možnosti. Najobľúbenejšie medzi ľuďmi:

 • Bracco Pastel je nezvyčajná odroda s bohatým kvitnutím. Tento druh má kvet s bielymi okvetnými lístkami a ružovým stredom.
 • Bohatá červená Rumba oheň odkazuje na nezhodnú a páči majiteľa s rozširujúcimi sa rubínovými kvetmi.
 • Anjelské ružové muškáty vyzerajú ako pančuchy vo vzhľade.
 • Rosebud červená prekvapuje podobnosť svojich kvetov s púčikmi ruží.
 • Kráľovský losos má veľké kvetenstvo, ktorého stred je tmavý.

A ako sa vám páči tento druh pelargónie? tulipán

Medzi obrovským sortimentom kvetov existuje druh, ktorý pripomína Holandsko. Nováčik záhradník kladie otázku: "Čo je pelargónie druhy a odrody?" Photo (izba beauty znázornené na ne zarážajúce násilné kvitnutia) na tieto farby priťahujú obdivné pohľady fanúšikov okrasných rastlín. Jednou z elegantných možností týkajúcich sa zónových odrôd je originálne mušle, ktoré má púčiky, ktoré vyzerajú ako tulipány. Okvetné lístky v množstve 6-9 kusov. až do konca nie je zverejnený. Chovatelia z Ameriky dali svetu v roku 1966 túto odrodu, ktorá sa získala zmutovaním pelargónie Fiat. Osobitnou hodnotou sú druhy, ktoré majú veľké množstvo neuznaných púčikov a kvitnúce zväzky zväzkov. Rastú Bush, takže vyžadujú pozornosť majiteľa, ktorý musí správne vytvoriť korunu. Stonka je rezaná po zakorenení, aby sa dosiahla krása a požadovaný výsledok. Elegance tejto odrody láka ľudí, ktorí majú záujem o svoje obľúbené podnikanie, ktoré, ak je to žiaduce, rastú skutočné majstrovské diela. Obzvlášť populárny medzi znalcami krásy je tulip geranium, ktorého odrody udeľujú predstavivosť vo forme kvetov. Je to Happy Happy a Patricia Andre, Red Pandora a Koni, Victoria Andre a Maria-Louise.

Obľúbenosť pelargónie je skvelá, čo sa vysvetľuje nielen nádherou kvetov, ale aj jemnou arómou, ktorú rastlina vyžaruje. Načechranné pelargónie vytvára v miestnosti priaznivú klímu, ktorá prispieva k čisteniu vzduchu. Vôňa listov je v dopyte v parfémovom a potravinárskom priemysle, aktívne sa používa pri príprave zmesí pre čajové kompozície. Voňajúce pelargónie škála izbe, fotografie, ktorý je oboznámený s fanúšikmi rastlín pestovaných na parapete nie je pre kvety, a kvôli vyrezávanie krásne lístie, ktorý sa používa kvetinári pre pozadie. Aj v medicíne je poznamenaný pozitívny účinok aroma rastliny, ktorý:

 • má antibakteriálny účinok;
 • pomáha s migrénami;
 • pomáha chrániť telo vírusovými ochoreniami;
 • Účinný pri opuchu u obéznych ľudí;
 • úspory pri hypertenzných krízach.

Skúsené ženy v domácnosti sa snažia nainštalovať hrniec takých pelargónie v každej miestnosti, pretože vôňa odpudzuje hmyz (muchy, mory, komáre). Po trení listov môžete cítiť mätu, čerstvé jablko, ružu alebo citrón. stupňa:

 • Čokoláda Peppermint (alebo Felt pelargónie) - nemá požadovanú rastlinu s prevísajúcimi výhonkami, zamatovými listy, sústredené čokoládovou mieste, vyžaruje vôňa mäty. Na okvetných lístkoch ružovej farby sú fialové perie.
 • Cy's Sunburst alebo Curled geranium, ktorá má plytkú, vlnitú papierovú podobnú pestrú zelenú lístie so zlatým okrajom, ktorá má vôňu citrónu.
 • Attar z ruží, alebo Golovataya - rastie až 45 cm, má veľké listy, ktoré rozdávajú bohatú arómu ruže. Kvety sú svetlé s tónovaným lilam a vínovým centrom.
 • Ffragrans - pelargón, ktorý má vôňu muškátového oriešku. Napriek nenápadnému charakteru rastliny musia pestovatelia kvetov vynaložiť určité úsilie na to, aby sa doma mohli pestovať pekné pelargónie.

Odrody (s fotografiami a názvami), starostlivosť a vlastnosti kultivácie - to sú hlavné body, ktoré sú zaujímavé pre začínajúcich pestovateľov kvetov - milovníkov. Najširší sortiment umožní neskúsenej hosteske získať v dome taký rastlinný amulet. Prípad pre malé - naučiť, ako sa starať o zelené zviera.

Vlastnosti pestovania a starostlivosti: teplotný režim, reprodukcia

V lete sa pelargónia cíti pohodlne pri teplote +20 ... + 28 ° C a +30 ° C, pretože nie je kritická. V zime, keď rastlina nekvitne, je to dostatočné 11-15 ° C, ale je nežiaduce umožniť kvapky až o 8 ° C alebo viac.

Propagácia pelargónie a semená. Dospelá rastlina s hrubým kmeňom musí byť omladená. Apikálny kmeň s piatimi listami je rezaný tesne pod uzlom pod miernym uhlom. Po spracovaní vysušenej sekcie humátom alebo aktívnym uhlím sa proces umiestni do nádoby s pôdou (zmes rovnakých častí trávnika, piesku a rašeliny). Pravidelne rozstrekované pôdy, ktoré po troch týždňoch zakorenené odrezky, ktoré sú potom transplantované do hrncov. Mladé rastliny (bez ohľadu na rôzne druhy pelargónie), ktorých starostlivosť je správna, prosím po siedmich mesiacoch prvé kvety.

Semená sa vysádzajú vo vlhkej pôde a zabraňujú vysušeniu zemskej kómy. Teplota sa udržiava na +22 ... +24 ° C. Po 14 dňoch sa objavia prvé výstrely. Pixonovanie sadeníc sa odporúča v hrncoch s priemerom do 9 cm.

Dnes, každá hosteska, bez akéhokoľvek osobitného úsilia, bude pestovať pelargón, ktorých odrody sa nelíšia vkusnej nálady. Izby sú vhodné pre izby s dobrým a stredným osvetlením. Na dlhých letných dňoch sa cíti pohodlne na ľubovoľnej parapete a v zime je vhodnejšie ju umiestniť na južné okná. Ak chcete vytvrdnúť s ponorom alebo nechať pod horiacim slnkom, zariadenie sa neodporúča. Fotofilná kvetina, umiestnená v tieni, má malé listy, tenké stonky a je nepravdepodobné, že kvitnú.

Dbáme na správne fungovanie: napájanie, vlhkosť vzduchu, vrchný obväz

Geranium uprednostňuje čerstvý vzduch a miernu vlhkosť. Nebojí sa suchého alebo vlhkého vzduchu. Zariadenie nevyžaduje postrek. V lete budete potrebovať bohaté zavlažovanie, ale nepreháňajte to, takže je lepšie vypustiť vodu z panvice. V zime nepoužívajte kvetinu, musíte sa uistiť, že hlinená hrudka nie je nadmerne vysušená a nadmerná vlhkosť spôsobí rozklad koreňov. Pri zavlažovaní sa odporúča používať dažďovú, tavnú alebo stojatú vodu.

Rastlina potrebuje univerzálnu pôdnu zmes (listnatú pôdu alebo humus, trávnik, riečny piesok). Kŕmiť použitie hnojivá obsahujúce dusík, draslík, fosfor (pre násilné kvitnutia), doplnené stopovými prvkami železa, horčíka, bóru, medi, mangánu, vápnika a zinku, ktoré bránia hnitiu koreňového systému. V zime, zelené domáce zvieratá by mali byť kŕmené raz mesačne, av jarnom a letnom období - za dva týždne.

Na jeseň sa rastliny každoročne prerezávajú, odstránia zažltnuté listy a zostanú len pár uzlov na výhonky. Plátky posypané drevom alebo aktívnym uhlím.

Rovnako ako každá rastlina, pelargónia má škodcov, ktoré môžu ovplyvniť vonkajší stav kvetu. Medzi nimi, whitefly, ktorá sa usadí na zadnej strane listov, kde sa rýchlo množí, jesť šťavu z rastliny. Malé mory poškodzujú rastlinu. Keď sa zistí nepozvaní hostia, vyžaduje sa striekanie korunky kvetov pomocou insekticídov. Na listoch pelargónie sa na spodnej strane usadí aj malý hmyz zelenošedej farby. Táto voška, ​​jesť šťavu z rastliny, čo vedie k výskytu malých škvŕn a vädnutie kvetu. Zbavte sa takého parazita je rovnaká ako whitefly. S náležitou starostlivosťou, kvetina prinesie radosť majiteľom po mnoho rokov.

Takže zhrňme zhrnutie. Diskutovali sme, aké druhy pelargónie existujú. Foto spálne krásy, na ktorých je zastúpený v celej jeho rozmanitosti, ukazujú, že je hodný na dekoráciu každej miestnosti: dom, byt, kancelária, starostlivosť o dieťa centrum, kaviareň s terasou alebo prímestskej oblasti. Vyzdvihnite pár druhov, uvidíte - nebudete ľutovať!

Vnútorné pelargónie: fotografie, druhy a odrody

Pelargonium (Geranium) je semi-ker alebo trávnatý kvet, ktorý patrí do skupiny pelargónie. Viac ako 400 odrôd sa nachádza vo všetkých kútoch sveta. Jeho meno bolo nazvané od grékov kvôli tvaru ovocia, ktorý vyzerá ako žeriavový zobák a v Nemecku sa táto kvetina nazýva "bocianový nos".

V Európe bol pelargonium dovezený z Afriky v 17. storočí. Zvláštna vôňa a ornamentálnosť rastliny získala veľkú popularitu v aristokratických kruhoch a potom sa začali objavovať pelargónie v záhradách iných pozemkov. Pelargonium vstúpilo do našej krajiny v 18. storočí a od tej doby sa stalo najobľúbenejším kvetom takmer všetkých záhradníkov. Je to kvôli jej krásnym kvetinám, aktívnemu rastu a nenáročnej starostlivosti.

Pelargonium druhy: fotografie a popis

V prírodnom prostredí je asi 250 druhov pelargónie. Vývoj chovateľov umožnil vytvorenie mnohých hybridov a odrôd, ktoré sa líšili tvarom, farbou listov a kvetenstva. Izba Pelargonium je rozdelené do niekoľkých skupín:

Tento druh kvetu je najpopulárnejší, rovnako ako početné druhy, ktoré majú veľké množstvo odrôd. Všetky odrody tohto pelargónu sú pomerne stabilné a vyznačujú sa sviežimi kvetmi. Najčastejšie všetky vnútorné muškáty tejto odrody majú priamy kmeň s bohatým listom tvaru refrénu a okrajom hnedého alebo červeného odtieňa. Listy tejto odrody sú pubescentné a zároveň vytvárajú zvláštny zápach.

Vo forme kvetín zóna pelargonium sú:

 • Terry - na kvety viac ako 8 okvetných lístkov;
 • Semi-dvojitý - na kvety až 8 okvetných lístkov;
 • Bežné - majú 5 okvetných lístkov.

Tvar kvetov tejto odrody sa tiež líši:

 • Tulipány sú ako kvety uzavretých tulipánov;
 • Rosebudy s ružovými alebo červenými púčikmi pripomínajúc formu neúplne otvorených ruží;
 • Kaktus so skrútenými a úzkymi plátkami, pripomína červenú chryzantémiu;
 • Stelláty, listy a kvety opakujú tvar hviezdy;
 • Formosa, s kvetmi vo forme hviezdičky a rozrezaných na 5 častí listov;
 • Dekóny, malé kvety, zhromaždené v kyticiach fialových, červených a ružových odtieňov.

Farba okvetných lístkov sa tiež líši vo svojej odrode. Môžu byť viacfarebné, dvojfarebné alebo čiernobiele, s hranicou alebo bez hraníc. Samostatne, kvety, ktoré sa nazývajú "vtáčie vajcia", Majú tmavé škvrny vajcovité prerušovanou bodkami a pruhmi. Kvitnúce odrody pelargoniums nastane v lete, a ak je rastlina, ktorá nebola dať v zime v kľudovom stave, to môže kvitnúť po celý rok.

Zóna Pelargonium je tiež rozdelená na výšku:

 • Mikromiature - do 14 cm;
 • Trpaslík - 14-25 cm;
 • Normálna - 25-70 cm;
 • Irins - až 70 cm.

Názov tohto druhu pelargónie je daný sfarbením listov, ktoré majú jasne vyznačené oblasti, stredná časť a lemovanie majú iný odtieň. Rám môže mať červené, biele, modré a bardové farby. Stredná časť listu je veľmi odlišná, dokonca aj čierna, striebristá alebo zlatá. Existujú odrody s trojfarebnými listami.

Považuje sa za najatraktívnejšiu rastlinu tejto odrody. Má veľké kvety veľmi rozdielnych farieb: ružová, biela, fialová, vínna a červená. Priemer kvetov môže dosiahnuť 16 cm a rovnakú výšku.

Hybridy tejto rastliny sa začali objavovať v 19. storočí a kráľovské pelargónie sa stalo priestranným favoritom záhradníkov po celom svete. jeho Veľké kvety froté alebo jednoduchého tvaru majú vlnité alebo zvlnené plátky, na ktorých sú po celú dobu pásy alebo tmavé škvrny, čo je charakteristickým znakom tejto odrody. Dve okvetné lístky na vrchu sú väčšie a sametové než ostatné.

Rastlina môže dosiahnuť výšku až 15 cm Ak sa pozriete na fotografie kráľovského pelargónie, môžete vidieť, že drsné a zubaté listy sú veľmi podobné javorovým listom a sú zároveň monofónne a jasné.

Táto trieda pelargonium je najdivokejšia kvetina všetkých pelargónov, zatiaľ čo doba kvitnutia je oveľa nižšia ako doba iného (nie viac ako 4 mesiace) a vyskytuje sa až po dvoch rokoch rastu.

Tento druh pelargónie má najpriaznivejšie arómy, pre ktoré získalo svoje meno, ako aj uznanie záhradníkov. Ak sa opatrne dotknete listu rastliny, môžete okamžite cítiť rôzne silné chute, medzi nimi môžete cítiť citrón, ružu, jahody, zázvor, mätu.

K dnešnému dňu sú vyliahnuté hybridy, ktoré vôňujú jablko, muškátový oriešok, lila, mandle, borovica a dokonca aj ananás a kivi.

Kvety tejto miestnosti Pelargonium sú malé a, spravidla, mať fialovú alebo ružovú farbu, ako aj rôzne formy. Jasne nakrájané listy majú 5-7 dielov. Na fotografii môžete vidieť, že listy voňavého pelargónie vyzerajú ako froté.

Použitie vonného pelargonium

Z tejto rastlinnej odrody sa získava pelargónový olej, ktorý má veľké množstvo jedinečných vlastností a má obrovské uplatnenie v medicíne, voňavkárstve, kozmeteológii a tiež vo varení. Tento olej sa pridáva do sirupov na nápoje, želé a cukríky. Niekoľko kvapiek tohto oleja sa odstráni, príležitostne, nepríjemným zápachom mlieka.

Listy tejto odrody sa pridávajú do čajov, koláčov a ovocných jedál. Pomocou týchto látok vytvárajú voňavé cukry. Na tento účel sa vrstvy cukru a listov položia do sklenenej nádoby. Banka je vystavená slnku po dobu 14 dní. Po odstránení listov a priamo sa cukor používa na výrobu rôznych jedál.

Tento druh pelargónie je ampelový typ bylinných rastlín. Krehké a tečúce výhonky tejto rastliny môžu mať dĺžku až 1 m. Lesklé listy bohatej zelenej farby vo forme hviezdičky pripomínajú brečtan, ktorý dal tomuto kvetu meno.

Kvety v kocke môžu byť dvojité, polodvojité a jednoduché až do 5 cm, ich farba sa môže líšiť od čisto bielej až po čierne a modré. Kvitnutie prechádza začiatkom leta až do konca jesene.

Vynikajúci vzhľad ako výzdoba lodžií a balkónov, Navyše, ak sa vysadí niekoľko druhov s rôznymi farebnými púčikmi v jednom závesnom hrnci.

Tento druh pelargónie je charakterizovaný kožovitými kvetenstvami, ktoré sú podobné kvetinám "Pansies". Vysadiť až 35 cm vysoký (s konštantným prerezávaním) má skôr elegantnú podobu, nádherné rozvetvenie a nenáročnou starostlivosť. Kvitnutie pokračuje počas celého leta, kvety môžu byť ružové, biele, fialové, lila s tmavými prúžkami alebo škvrny na horných dvoch okvetných lístkoch.

Vek týchto kvetov je viac ako jedno storočie. Unicums boli získané prechodom brilantných a kráľovských odrôd. Tmavozelené listy rastlín sú silne rozrezané a majú ľahký pikantný zápach. Kvety sú veľmi podobné kráľovským pelargónom, ale o niečo menšie. Zvyčajne majú strednú bielu farbu a červenú farbu listov. Odrody ružovej a bielej sú len málo. Niektoré druhy sa vyznačujú tmavými žilami a škvrnami.

Toto je skôr nezvyčajný druh pelargónie. Stonky rastliny, ktoré sú zhora lignifikované, sú silne klenuté a rozvetvené. So zvýšenou suchosťou vzduchu a slabým zalievaním, krídlo strhne listy. Rastlina má skôr bizarné formy, ktoré sa podobajú na rôzne fantastické tvory. Vetvy majú niekedy trhliny. Táto kvetina je zvyčajne vybraná na dekoráciu bonsai, a v úlohe exotických rastlín na zdobenie miestnosti. Z 10 odrôd tejto rastliny sa zvyčajne nachádza pelargónia kortióza, hrbená, chumáčika, mäsitá, uhlová a hrubá.

Obľúbenosť tohto druhu pelargónie si zaslúžila na úkor jeho silne rozrezaných, pôrodných, jasne zelených listov komplexného tvaru. Bush je pomerne vysoký, môže rásť až 1,5 metra. Keď sa dotknete listov, začína vyvíjať silnú citrónovú citrónu.

Jedinečné liečivé vlastnosti mnohých druhov pelargónie nazývajú Bulhariu "kúpeľné stredisko". A v skutočnosti to funguje skvele pre mnohé choroby:

 • Bolesť zubov prechádza, ak držíte pelargón na chvíľu v ústach;
 • Zápal a pocit bolesti pri zápale z očí sa môžu odstrániť pomocou lisovaných listov voňavého pelargonium, ak ich umiestnite do ušného kanála;
 • Infúzia pelargónie je vynikajúca pre stres a neurózu a tiež liečba dny a prechladnutia;
 • Hedvábna fólia pripevnená k zápästiu stabilizuje tlak;
 • Pri svrbení používajú rany, edémy a ekzémové kúpele z listov;
 • Vôňa tohto kvetu odstraňuje podráždenosť, nespavosť a bolesť hlavy;
 • Zariadenie tiež pomáha domácim zvieratám pri liečbe roztočov ucha;
 • Dekorácia koreňov a listov sa používa na ochorenie obličiek, ukladanie soli a cukrovku.

Keď hovoríme o pelargonium, nemôžeme sa zmieniť o éterickom oleji, ktorý je vyrobený z tejto rastliny. Dnes, bez použitia, už nie sú kozmetické, parfumérske, cukrárske a mydlový priemysel dostatočné. Tiež bez tohto oleja nie je možné farbenie a obliekanie určitých druhov kože.

V ľudovej medicíne sa niekoľko kvapiek oleja zriedeného v pohári vody používa na liečbu vredov, močových ciest, hnačky, cukrovky, krvácania.

Tento olej je tiež antihelmintikum. Kúpele s olejom sa používajú na ekzémy, popáleniny, vysoký krvný tlak a bolesti hlavy.

Ale nezabudnite, že rovnako ako všetky ľudové metódy liečby, Používanie pelargónie má niektoré kontraindikácie, zatiaľ čo nemôže nahradiť farmakoterapiu. Preto sa pred tým, ako s ním budete liečiť, musíte poradiť s lekárom.

Geranium dokonale čistí vzduch, odstraňuje nepríjemné zápachy (napríklad výpary). Zároveň bojuje dobre s molmi, muchami a komármi.

Táto kvetina je považovaná za talismana, ktorá chráni dom pred mnohými problémami a nedovoľuje, aby ľudia do nej vstupovali so zlými úmyslami. Rastlina má pozitívnu energiu, pretože veľa povier a povahy, ktoré sú s ňou spojené, majú pozitívny smer.

Ak je táto kvetina v dome, potom domácnosti takmer nikdy netrpia stresom a nebudú sa hádať. Podľa starovekej viery, pelargónový olej chráni pred zlým okom, tmavými silami a ďalšími zlými duchmi. A dievčatá nosili malé vrecia s muškátmi, aby prilákali nápadníkov. A dámy vo veku, pomohli zachovať mládež a atraktívnosť.

Kvitnúce biele pelargónie boli známkou toho, že sa k rodine pridávalo, pretože je zvyčajné dať to párom, ktoré nemôžu dlho mať deti. Zároveň biely pelargón stále chráni pred zrúcaninami a katastrofami.

Ale červené pelargónie je užitočné pre tie páry, ktoré sú vždy v konflikte medzi sebou. Táto kvetina prináša do domu pokoj a odstraňuje všetky negatívne emócie.

Významná úloha v ružovom pelargóne. Ona môže vzkriesiť pocity pálených páru po dlhú dobu spoločne. Prináša emócie, vášeň a horlivosť do vzťahov. Používa sa tiež proti čarodejníctvu. Pretože je to kvety radosti, odporúča sa, aby sa udržiavali v domoch, kde žijú kreatívni ľudia.

tiež existuje presvedčenie, že pelargón, najmä červená, pomáha svojim majiteľom správne spravovať peniaze, ktorá sprevádza hmotné blaho. A ak ho nainštalujete v blízkosti hrnca azalky, potom sa nemôže vyhnúť prílevu peňazí.

Astrológovia hovoria, že izba geranium môže rýchlo potlačiť zúrivosť a hnev, neutralizovať negatívnu energiu v miestnostiach, rozvíjať zmysel pre humor a relaxovať nervy.

Na miestach, kde je pelargónie, nikdy nie je had.

Ak je táto rastlina je v skutočnosti, je aspoň časť predpísaných vlastností, je otázkou, či je možné stávkovať pelargónie doma už nie je relevantné, jeho umiestnením na okenný parapet, snáď bude možné vyzdobiť váš domov a zbaviť sa mnoho problémov v rodine a domácnosti ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 87 = 94