Pérovanie a rozmnožovanie Pelargonium

Pelargonium (Geranium)

pelargonium (Pelargonium) patrí do rodiny pelargonium. Ďalším známym názvom pre tento kvet je pelargónie. Možno vás prekvapí, ale rodiskom tejto sladkej a tak známej pre nás všetkých od detstva je Južná Afrika. Ten pelargonium, ktorý všetci vieme, sa objavil v Holandsku v 16. storočí a do Európy prišiel koncom 17. - začiatkom 18. storočia. Spočiatku to bolo považované za exotickú kvetinu, ale veľmi čoskoro, už v 18. storočí, stalo sa neuveriteľne populárnym.

Ako výsledok, veľká následná chov práce na odstránenie početných hybridov a odrôd tohto druhu zväčšených pestrý a trpasličích foriem, ako aj odrôd s bielou, dve farby a kvety. Dnes existuje asi 280 druhov jednoročného a viacročného pelargonium, ktoré majú vzhľad trávnatých rastlín, polokrvov a kríkov.

Láska k týmto kvetinám po celom svete je dôsledkom ich nenáročnej, ľahkej starostlivosti a reprodukcie a schopnosti dlho kvitnúť veľké farebné kvetenstvo. Ako sme už povedali, odrody pelargonium sú veľmi početné. Môžu patriť do jednej zo 6 skupín: zón (záhrada); brečtan (ampelný); Veľká angličtina (kráľovská alebo domáca); pestrofarebný; vonia; šťavnaté.

Posledné tri skupiny sú zaujímavé, predovšetkým ich listy; veľkofarebné muškáty môžu byť pestované len v miestnosti; ale účel zóna a brečtan pelargonium, ktoré môžu byť množené semenami, je ornamentácia záhrady a balkóna.

Pelargonium - kultivácia a starostlivosť

Táto kvetina miluje teplo a svetlo. Optimálny spôsob rastu doma je izbová teplota, v zime je najlepšie pri teplote od 8 ° C do 10 ° C.

Pri nedostatku osvetlenia rastlina znižuje jej kvitnutie. Priame slnečné lúče sú dobre znášané kvetinou na otvorenom priestranstve, ale v zriedení miestnosti je lepšie pritenyat z horúceho poludňajšieho slnka. Tiež pelargonium má rád voľný priestor, takže sa musíte uistiť, že nie je tlmený okolitými rastlinami.

Zalievanie by malo byť hojné, pretože pôda vysušuje, čo sa nedá zaplaviť, aby nezakopalo koreňový systém. V zime by malo byť zalievanie znížené. Striekanie rastliny nie je potrebné, môže poškodiť okvetné lístky kvety. Všeobecne platí, že keď sa o to staráte, je lepšie nepridávať vodu, bude s tým ľahšie zvládnuť, ako s nadmernou vlhkosťou.

Najlepšie je pestovať kvetinu v zmesi pôdnej pôdy pripravenej z rašeliny a rašeliny, ktorá sa rovnomerne rozdelí na rašelinu a piesok. Je potrebné dbať na dobrú drenáž a pravidelné uvoľňovanie pôdy v kvetináčoch, aby sa zabezpečil prístup vzduchu k koreňom a aby sa zabránilo hnilobe koreňov.

Pri pestovaní Pelargonium je veľkosť nádoby veľmi dôležitá. Vyberá sa podľa veľkosti koreňového systému. Musíme si však pamätať, že najlepšie kvitne v malých kvetináčoch, potom má kvety a kvety, ktoré sú krásnejšie a jasnejšie. Priestorné kvetináče prispievajú k rozvoju kroviny a nižšiu intenzitu kvitnutia.

Za účelom posilnenia rozvetvenia a tvorby kríkov a koruny rastliny robia štipku, pri ktorej sa odstráni bod rastu. Musí to byť vykonané vo februári alebo marci.

Kvety vďačne reagujú na obväz. V období aktívneho rastu by mali byť počas kvitnutia minerálne zmesi alebo kvapalné hnojivá - hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka a menej dusíka. Top-dressing sa vykonáva každý týždeň od konca jari do začiatku jesene.

Pelargonium - transplantácia a reprodukcia

Mladé rastliny vyžadujú každoročnú transplantáciu alebo aspoň výmenu hornej vrstvy zeme. Pre transplantáciu vezmite malú kapacitu, inak dôjde k silnému vývoju výhonkov, ale rastlina nebude kvitnúť. Transplantujte ju do zmesi trávnika, listu, humusu (dve časti) a piesku (jednej časti).

Pelargonium sa môže pestovať zo semien a odrezkov. V prvom prípade sa získajú rastliny, ktoré kvetú hojnejšie ako rastliny vypestované z odrezkov. Semená výsevu sa vykonáva v januári až februári, kladie ich na mokrej zemi a mierne pokrýva pôdy pre sadenice. Po postreku rastovým stimulátorom sa nádoba so semenami pokryje sklom alebo filmom a udržiava sa pri teplote 20 až 24 stupňov, pričom sa pravidelne zvlhčuje. Postemergentná (po 1-2 týždňoch), boli pestované sadenice ponor a pri teplote v rozmedzí od 16 do 18 stupňov s dobrom svetle 6-8 týždňov, po ktorej boli transplantované do konštantnej hrnca.

Častejšie je však kvet šírený rezancami, táto metóda je jednoduchšia a rýchlejšia ako prvá. Zakorenenie rezne sa vykonáva vo februári a marci a v júli a auguste odrezaním strieľať apikálnej zakoreňovanie majúci 2-3 list a dĺžky 5-7 cm. Podvyaliv rezne v tieni asi deň a ponoril ich do drveného uhlia, dali v ľahkom zmesi a obsahujú pri teplote 20 až 22 stupňov. Nezakrývajte odrezky. Zakorenenie tejto cesty trvá asi mesiac.

Pelargonium - možné choroby a škodcovia

Ak urobíte chyby v starostlivosti o rastlinu, nevyhnutne to ovplyvní jej vzhľad.

Takže s nedostatkom vlhkosti alebo nadbytkom, listy sú žlté a spadajú. Ak okraje listov zčervenú, potom rastlina zmrzne, chýba teplo, listy spadnú, čo znamená, že nedosahuje svetla. Ak sa pôda znečistí, na listoch sa môžu objaviť vodnaté mäkké vankúšiky.

Geranium môže trpieť takou chorobou, ako je čierna noha, v ktorej dochádza k zčerneniu základne stonky v dôsledku napadnutia hubami. Môže sa to stať v dôsledku nadmerného namočenia pôdy alebo jej zhutnenia, čo zabraňuje odvodňovaniu. Predchádzaním tejto chorobe je sterilizácia pôdy pred výsadbou a dodržiavaním zavlažovacieho režimu.

V dôsledku nadmerného namočenia pôdy môže byť pelargonium infikované sivou hnilobou. Na listoch sa v tomto prípade objaví šedá forma. V takom prípade odstráňte postihnuté listy a ošetrujte rastlinu systémovým fungicídom, znížte zalievanie a častokrát ventiláciu miestnosti.

Ako vidíte, starostlivosť o pelargonium nie je vôbec komplikovaná. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel pre jeho chov, môžete získať krásne rastliny, ktoré vás potešia nielen krásne multi-farebné kvety, ale aj pre svoje blahodarné vlastnosti, vytvárať pozitívny a kľudný auru v miestnosti.

© 2012-2018 "Názory žien". Pri kopírovaní materiálov sa vyžaduje odkaz na zdroj!

Šéfredaktor portálu: Ekaterina Danilová

E-mail: [email protected]

Redakcia: +7 (965) 405 64 18

Pelargonium: starostlivosť, reprodukcia a transplantácia doma

Pelargonium je rastlina rodiny Geranium, je všeobecne známa ako pelargonium. Rodná rastlina z Južnej Afriky, kde žije vo vysušených a veterných oblastiach.

Geranium je bylinná, polokrvná alebo krovitá rastlina. Vďaka svojej nenáročnej a bohatej kvitne je veľmi obľúbená pre pestovanie vnútorných, balkónov a záhrad.

Láska k pelargoniu sa živí nielen sovietskymi babkami, ale aj obyvateľmi Európy, ktoré aktívne zdobia balkóny a lodžie. Tu je potrebné poznamenať, že pri pestovaní rastlín v priestranných vane, hrncoch av "voľnej" pôde na záhrade kvitne stredne.

Odrody odrôd Pelargonium

Celkovo je v rodu Pelargonium približne 250 druhov, na základe ktorých sa odvodzujú mnohé odrody.

Najpopulárnejšie a najbežnejšie typy:

 1. Kráľovský (je veľkokvetý) - sa vyznačuje veľkými kvetmi s okrajovým sfarbením okvetných lístkov. Stred je vždy tmavší a sametový a okraje sú veľmi ľahké;
 2. Plioklykovaný (alebo štítnatý) pelargonium sa vyznačuje lesklými listami a sametovými okvetnými kvetmi. Jeho stonky obyčajne rastú na 1 meter dĺžky, čo spôsobilo, že druhy štítnej žľazy sú obľúbené na zdobenie balkónov a lodžií;
 3. Zóna - charakteristickým rysom tohto druhu je zónové zafarbenie listov, okraje sú vždy mierne ľahšie ako stred. Jedná sa o jeden z najbežnejších druhov a je založený na mnohých odrodách;
 4. Anjel sa vyznačuje vôňou jeho listov a kvetov, podobne ako Pansies. Jedinou nevýhodou je postupné znižovanie farieb na jeseň;
 5. Voňavé pelargonium rastie dosť veľké a preto sa často používa na výsadbu záhrad. Je pravda, že človek musí byť opatrný, pretože má veľmi krehké stonky, ktoré môžu zlomiť silný vietor.

Domáca starostlivosť o začiatočníkov

Samotná starostlivosť o pelargonium je jednoduchá a je ideálna pre začiatočníkov alebo tých, ktorí nemajú radi, aby sa s rastlinami. Hlavná vec je nasledovať niekoľko jednoduchých pravidiel a sledovať stav pelaródií. Ak sa niečo pokazí, napríklad zabudnete vodu na to, všetko bude viditeľné vo vzhľade.

Pelargonium - svetlo milujúci závod odoláva priamemu slnečnému žiareniu. Najlepším miestom pre jeho umiestnenie bude južná, východná alebo západná strana. Hoci v horúcom počasí môže pelargonium "odhodiť" takmer všetky listy a zostanú len kvety.

Preto v regióne s horúcou klímou a uprostred leta je lepšie odstrániť rastlinu z južnej strany. Môžete to urobiť pokojne, pretože Pohyb nemá vplyv na mušku.

Vo všeobecnosti by osvetlenie malo byť hojné, v ideálnom prípade je ľahký deň 16 hodín. S nedostatkom svetla sa stonky začínajú rozťahovať a rastlina stráca atraktívny vzhľad. V lete je lepšie vziať pelargónie na balkón alebo záhradu, takže je priamo pod slnkom.

Pri výbere miesta a osvetlenia je potrebné vziať do úvahy jednotlivé znaky druhu, takže voňavé pelargonium preferuje tieňované miesta. A kvôli kráľovskej odrode je nežiaduce zasiahnuť priame slnečné svetlo, takže by ste sa mali vyhýbať lokalizácii na južnej strane.

Ako sa zbaviť vône v chladničke môžete sa dozvedieť z našej publikácie na stránke.

Informácie o správnej starostlivosti o ciclamény doma v tomto článku.

Odtiaľ sa naučíte, ako si vybrať dizajn dlaždíc v kúpeľni.

Teplota a vlhkosť

Teplotný režim pre pelargonium je mierny. Nemá rád prechladnutie alebo veľké teplo.

 • v lete - +20 - + 22 stupňov;
 • v zime - 16 stupňov;
 • niektoré druhy môžu vydržať krátke chladenie (napríklad pelargonium zonal môže vydržať pokles teploty na +1).

Pokiaľ ide o vlhkosť, sú vhodné bežné indikátory. Dodatočné zvlhčovanie (postrek) pelargonium nevyžaduje. V extrémnom prípade ide o veľmi suchý vzduch počas intenzívneho tepla. Ale silne vlhký vzduch môže viesť k rozpadu stoniek a koreňov, ako aj k výskytu infekcií.

Tiež dávajte pozor na cirkuláciu vzduchu. Musí byť trvalý. V stale stojacom vzduchu sa rastlina začne bolesť. Toto je obzvlášť dôležité počas zimovania.

Pri častom zalievaní pelargónie nepotrebuje. Orientácia je potrebná, pretože pôda vysuší. Ale existuje niekoľko pravidiel, v letnom období by mala pôda vždy zostať vlhká (ale nie mokrá).

Najlepší spôsob, ako skontrolovať čas na vodu pelargonium alebo nie, je otestovať pôdu na dotyk. Horná vrstva by mala byť vysušená, ale pod ňou (približne 1 cm hlboká) by mala byť už vlhká.

Po napájaní uistite sa, že počkajte, kým sa voda vypustí do panvice. Po 10 minútach vypustite kvapalinu a počkajte, kým úplne nevyteká. Najlepšie je vodu na palete a vodu neponárajte priamo pod korene. Toto je známe najskúsenejším záhradníkom a pestovateľom kvetov. Ale aj keď robíte všetko "normálnym" - nič strašným, hlavnou vecou je odstrániť nadbytočnú tekutinu. Toto pravidlo platí pre zimné i letné zavlažovanie.

S horným obväzom je to ešte jednoduchšie. Musí sa zaviesť počas obdobia kvitnutia - to je približne od skorého jari až do neskorej jesene. Raz za dva týždne sa pridá roztok pre kvitnúce rastliny. Môžete si vybrať akýkoľvek horný obväz, ktorý nie je bohatý na dusík. Informácie o dávkovaní nájdete v pokynoch pre každé hnojivo.

Pri transplantácii pelargonium nepotrebuje veľa, s výnimkou transplantácie zakorenených odrezkov, ale o to neskôr. Pelargonium rastie asi tri roky, takže obvykle iba nahradenie ornice na nový (zmes pripraví rovnakým spôsobom, ako na pôdu, v ktorej rastlina rastie už).

Rastliny sú potrebné ročne, na samom začiatku kvitnutia, t.j. skoro na jar. Zvyčajne sa odstránia všetky horné výhonky (môžu sa ďalej používať na chov). Tento výrez vám umožní dosiahnuť laterálny rast pelargonium a bohatý kvitnutie.

Farba pelargónie, ako už bolo naznačené, od začiatku jari až do neskorej jesene. Forma kvitnutia je niekoľko kmeňovitých kvetov. Môžu mať úplne inú farbu (v závislosti od druhu a odrody). Kvety sa tiež líšia vo veľkosti (u niektorých druhov sú veľké, rovnako ako v kráľovskej, v iných menších).

Reprodukcia doma

Pelargonium domáce sa môže množiť dvoma spôsobmi: pomocou semien a pomocou odrezkov. Prvý, pri pestovaní domu, nie je široko rozmiestnený, pretože je dosť ťažké.

Na reprodukciu semenami sa na jar kontajner pripravuje a naplní ľahkou pôdou. Semená sú zasiate do pôdy a pravidelne napojené. Prvýkrát by mali byť teploty 20-22 stupňov.

V polovici leta sú mladé rastliny transplantované do zmesi listnatých a kôstkových pôd s fosforom a pieskom. Súčasne sa pozoruje, že zložky sa odoberajú v rovnakých množstvách.

Pre vegetatívne rozmnožovanie odrezky sa odoberie malý hrniec (približne 19 cm v priemere). Najskôr sa na dno položí drenáž a potom sa naleje zmes rašeliny a piesku.

Rezy by mali mať 3-5 párov listov, ale nie menej ako 2. Sú odrezané buď v uzle, alebo mierne nižšie. Odrezať odrezky odstrániť dolný pár listov opúšťať holý "stĺpec".

Po príprave odrezkov je potrebné vytvoriť otvory v zemi bližšie k okraju hrnca. Potom umiestnite odrezky tam, aby všetky listy boli nad pôdou a jemne mleté ​​pôdy.

Teraz musíte počkať niekoľko dní, kým korene "nezachová" na pôde. Až po tom, môžete vylievať mladé výhonky. Do polovice leta transplantujte pelargonium do väčších hrncov.

Pelargonium, hoci odolné rastliny, ale môže tiež niekedy ochorieť, často je to kvôli nevhodnej starostlivosti.

 • šedá hniloba;
 • hrdza;
 • Verticillium wilt;
 • rozpad stonky;
 • iné patogénne huby, kvôli ktorým sú na listoch a stopkách rôzne miesta.

Ak sa rastlina začína rozvíjať sivé hniloby, potom sa na jej listoch, výhonkoch, stonkách a dokonca plátky kvetov začína objavovať šedá tabuľa. Je to spôsobené nízkymi teplotami, vlhkosťou vzduchu a nedostatkom vetrania, hojným zalievaním.

 • V zimnom období dodržujte teplotný režim potrebný pre pelargonium;
 • Pravidelne vetranie miestnosti;
 • nevkladajte rastliny blízko sebe;
 • odstráňte suché alebo choré listy;
 • nepoužívajte častejšie ako raz za 10 dní.

Rast môže byť zistený súosovými kruhmi hnedej farby na vnútornej strane listu. Z vonkajšej strany tabuľky budú viditeľné iba žlté kruhy.

Príčiny: vlhkosť, nedostatočné vetranie.

Liečba: je potrebné odstrániť všetky postihnuté listy a ošetriť rastlinu roztokom benzátu v dávke 1 g na 1 liter.

Toto ochorenie je spôsobené hubou, ktorá ovplyvňuje vodivý systém pelargonium. Géranium sa postupne stráca a listy sú žlté. Žiadna liečba.

Na začiatku stonky sa začína objavovať a zvyšuje sa čierna škvrna. Postupne sa stonka úplne otáča v základni. Liečba - chýba. Maximálne, čo možno urobiť, je znížiť stonku zhora a zabrániť samotnej chorobe. Príčiny: príliš hojné zavlažovanie.

Hmyz, ktorý postihuje pelargonium:

 1. Whitefly je biely veľmi malý motýľ. Namiesto toho na rastline môžu stále existovať biele malé larvy;
 2. Klíšťata žijú na spodnej strane listu a ich prítomnosť môže byť zistená charakteristickou tenkou vrstvou na rastline. Keď sa roztoč infikuje, listy sa postupne stávajú mramorované kvôli strate živín;
 3. Práškové moruše - nájdené charakteristickými kusmi podobnými bavlnenej vate, v axilách listov a stoniek.

Počas nákupu starostlivo skontrolujte, či rastlina je prítomná v prítomnosti múčnatky. Ak sa náhle našli príznaky škodcov alebo sami - odmietajú kúpiť.

Možné problémy a riešenia

Okrem napadnutia rastlín rôznymi chorobami a škodcami sú možné aj menej hrozné problémy. Zvyčajne vznikajú z dôvodu nevhodnej starostlivosti a sú liečené odstránením príčiny.

Problémy a riešenia:

 1. Ak začne pelargonium vyčistiť listy, potom je teplota príliš nízka a musíte nastaviť požadovaný teplotný režim;
 2. Len málo kvetov, ale veľké množstvo listov - vyrábate veľa hnojív, znížte množstvo alebo lepšie dočasne prestanete kŕmiť;
 3. Spodné listy sú žlté - nedostatok vlhkosti a nedostatok vetrania.

Hlavnou vecou v starostlivosti o túto úžasnú rastlinu je dodržiavať všetky jednoduché pravidlá alebo opraviť situáciu v čase. A zvyšok rastliny nespôsobuje nepríjemné pocity a okúzľuje oko s jeho kvitnutím.

Niektoré tipy na vytvorenie sviežeho pylargonium bush sú v ďalšom videu.

Najprv som nakrájala geranium odrezky pre klíčeniny, vložte ich do pohára vody, aby nechali korene vo vode. Potom sa pelargónie nevyhnutne zakorenuje, keď sa vysadí do hrnca. V mojom byte je to najprestížnejšie kvetina, nepočítajúc kaktusy.

Geranium room - fotografie, typy, starostlivosť, reprodukcia, používanie kvetov

 • Geranium - kvet, ktorý v našej dobe sa stať považovaný za "babička", pretože je známe, po veľmi dlhú dobu v zimnej záhrade a záhradníctvo, a všeobecne chov a zber týchto rastlín sa zaoberá staršej generácie.

  Mladí ľudia si predstavujú pelargónie v štandardnej podobe: zaoblené panicles červených kvetov a froté tmavozelené listy. Pokrok v skutočnosti nezostáva, a chovatelia objavili mnoho odrôd pelargonia, ktoré sa líšia vo forme kvetu, farby listov, veľkosti rastliny a ďalších parametrov.

  Ak si chcete kúpiť izbová rastlina, ktorá nebude vyžadovať neustále ošetrovateľskú starostlivosť a ročné transplantáciu, zatiaľ čo zostane veľmi dekoratívne po dlhú dobu, potom by ste mali premýšľať o pestovaní niektorých druhov pelargónie miestnosti.

  Aby sme pochopili výber odrody, je potrebné zvážiť skupiny, v ktorých je pelargonium rozdelené na miestnosti. Budú prezentované nižšie s opismi všeobecných charakteristík skupiny druhov

  Možno ho okamžite rozpoznať charakteristickou farbou listov: tmavozelený list je ohraničený hnedým pruhom, teda druhým názvom druhu. Je to geranium zonal, čo je druh "babičky", pretože táto skupina je najrozšírenejšia a má viac ako 70 000 odrôd.

  Sú oddelené nielen farbou kvety, ale aj ich tvarom. Izolujte jednoduché kvety, polohlavy a froté. Je zrejmé, že v závislosti od zložitosti kvetu majú iný počet okvetných lístkov.

  Tiež listy sa líšia v závažnosti tmavého pásu: v niektorých druhoch pelargónie je vidieť veľmi jasne, v iných je takmer neviditeľná, šírka ráfika závisí od odrody.

  Tento ampelový typ pelargonium, ktorý produkuje veľa dlhých tečúcich výhonkov. V tomto ohľade sú muškáty škvrnité zasadené v závesných hrncoch alebo hrncoch, ktoré stoja vo výške. V tomto prípade je potrebné mať na pamäti, že odrody bravčového mäsa produkujú biče až do dĺžky 1 m.

  Charakterizovaná skupinou je aj absolútna hladkosť a lesklivosť listov, ktoré sa podobajú listom brečtanu. Preto je názov skupiny.

  Tiež odkazuje na ampel, ale biče sú kratšie. Kvety sú zaujímavé tu: veľmi podobá sa violom (pansies) a vyzerá veľmi pekne.

  Tu už z názvu je jasné, čo je táto skupina zaujímavá pre pestovateľov kvetov. Vôňa mora, to všetko závisí od konkrétnej odrody. Zozbierané v tejto skupine pelargonium obsahujú phytoncides vo svojich listoch, ktoré sú zodpovedné za výrobu vône. Vôňa je veľmi silná, najmä keď sa dotýka rastlina.

  Hneď by som rád poznamenal, že vzhľad geranium voňavých nie je tak zaujímavý ako v predchádzajúcich prípadoch: listy sú zelené s chmýří, nerovnomerné a veľké, kvety sú jednoduché štandardné farby.

  Samotná rastlina sa rýchlo rozvíja a preto môže byť horná časť natiahnutá. Na to, aby bol Bush ako kefka a nie pár dlhých výhonkov, je potrebné ho pravidelne prichytávať.

  Asi najkrajšie pelargonium sa týkajú tohto druhu. Kvety sa tiež zhromažďujú v panikulárnych zaoblených kvetenstvách, ale každý z nich môže dosiahnuť priemer 7 cm. Takže kvetinové čiapky sú jednoducho obrovské. A ich sfarbenie môže byť veľmi odlišné, a tu máme na mysli nielen hlavnú farbu, ale aj prítomnosť žíl, kayomochek, škvŕn atď.

  Skutočne sa dá považovať za unikátnu, keďže získala mnoho zaujímavých vlastností: kvety sú veľmi pekné, s žilami a kresbami, ktoré sa môže pochváliť predchádzajúca skupina, ale veľkosť samozrejme nie je taká veľká.

  Listy sú tiež dekoratívne a zároveň majú určitú chuť, v závislosti od konkrétnej odrody. Je mierne slabší než vôňa pelargonium, ale je dostatočne odlišná.

  Miniatúrne a trpasličí geranium

  Sú to malé kríky, hojne kvitnúce a zároveň nevyžadujú prerezávanie. Typy takýchto pelargónie budú užitočné pre tých, ktorí majú všetky parapety už zazastavleny iné rastliny.

  Teraz môžete zvážiť niektoré zaujímavé druhy pelargónie, ktoré sa líšia presne v tvare kvetu. Patria medzi ne:

  • Ružová zóna. Kvety pripomínajú skutočné malé ruže, zhromaždené v panike;
  • kaktusová zóna. Je ťažké povedať, či sú krásne alebo nie. Toto je možnosť pre amatérov. Kvety samotné sú veľké a okvetné lístky sú skrútené do kužeľov a pripomínajú trúby kaktusov.
  • hviezdicovité zóny. Sú pomenované tak v spojení s tvarom okvetného lístka - je to špicaté, zúžené na vrchol;
  • gvozdikotsvetnye. Karafiát má zubaté lístky a toto je vlastnosť tejto skupiny pelargónie.

  Geranium je možné zakúpiť v troch typoch: v semenách, zakorenené odrezky a dobre vyvinutý dospelý keš. Ich pestovanie by sa malo posudzovať samostatne.

  Pestovanie Pelargonium zo semien

  Pelargonium semená sú dostatočne veľké, takže spravidla problémy s ich výsadbou nevznikajú ani v začínajúcich kvetinárstvách. Pri výsadbe semien sú položené na zem, mierne stlačené. Vzdialenosť medzi semenami je najmenej 2 cm.

  Potom, čo boli vysadené v zemi, pôda nie je napojená na kanvicu, ale je dobre postriekaná z rozprašovača, takže semená nebudú umývané a zostanú na ich miestach.

  Zvyčajne sa v záhrade na zasadnutí pelargónie začína na konci februára. Na nádobu, v ktorej sa zasadia semená, sa umiestni plastový vak. Všetko musí byť umiestnené na tmavom teplom mieste a denne kontrolované na výhonky. V podstate Pelargonium stúpa 5-6 dní.

  Po objavení najmenej jedného výhonku sa celá kapacita vystaví svetlu a balík sa odstráni. Keď rastlina vyrastie a má štyri listy, môže byť vysadená v samostatných hrncoch (táto operácia sa nazýva vychystávanie).

  Pestovanie zakoreného rezu a dobre vyvinutý bush

  Tu bude všetko založené na výbere hrnca a pôdy na transplantáciu získaných sadeníc. Pôda v hotovej forme je možné zakúpiť v špecializovanom obchode a môžete si dať sami seba, ak je doma z pozemku prenesená pôda na jeseň. Pre to stačí mixovať:

  Takto vytvorená pôda bude voľná. Výber hrnca sa uskutočňuje v závislosti od stavu koreňového systému sadenice.

  Dokonca aj pre dospelých Bush je vhodný malý hrniec s priemerom asi 15 cm. Samozrejme, odporúčame si kúpiť hrniec spálenej hliny, ale sú zvyčajne drahšie ako plastové.

  Preto, ak nechcete zvýšiť náklady, plastový nie je taký zlý, len voda v ňom nevyscháva tak rýchlo a hrozí nebezpečenstvo "nalievania" rastliny.

  Na zabránenie koreňovej hniloby a čiernej nohy je nevyhnutné zabezpečiť kvalitnú drenáž v hrnci, ktorá je vyložená vrstvou 2-3 cm. Čo povedať, hrniec sám musí mať aspoň jeden vypúšťací otvor v dolnej časti.

  pelargónie rezy v rašelinových tabletách

  Ako bolo povedané na samom začiatku článku, pelargónie sú veľmi nenáročné v starostlivosti, pre ktoré sa pestovatelia kvetov páčia. Starostlivosť je splnenie nasledujúcich podmienok:

  Tu všetko závisí od rýchlosti sušenia hornej vrstvy zeme. Geranium je oveľa lepšie toleruje sucho ako nadmerná vlhkosť, takže je dôležité, aby ste ho "naliali", inak smrť kríkov neprejde.

  Zvyčajne sa zavlažovanie vykonáva približne trikrát týždenne. Mimochodom, musí to byť urobené úhľadne, snažiť sa dostať na listy rastliny sám. Postrekovanie pelargónie je tiež nežiaduce.

  Geranium je veľmi fotofilné, takže jeho kvitnutie závisí priamo od množstva slnečného žiarenia, ktoré dostane. Na pestovanie pelargonium vhodné jarné osvetlené okná.

  Tento faktor v lete nie je veľmi dôležitý. V zime by teplota nemala klesnúť pod 10 0 C. Hlavná vec je ochrana rastliny pred prievanmi.

  Táto operácia sa odporúča pravidelne, aby sa zabezpečilo, že vzduch prúdi do koreňov a že zem sa nestane monolitickým dielom. Na uvoľnenie pôdy nie je potrebné mať špeciálnu rakku: môžete použiť starú vidličku alebo hokejku.

  Kukurice sa kŕmia počas kvitnutia a pred tým, ako začnú s hnojivami obsahujúcimi fosfor. V žiadnom prípade by nemali vyrábať organické hnojivá, pelargónie jednoducho nemôžu vydržať.

  To znamená omladenie prerezávania dospelých rastlín a tvorby mladých zvierat. V prvom prípade zostane na každom výstrele päť púčikov, z ktorých sa objavia nové pobočky.

  V druhom prípade je použitá technika na zovretie vrcholov prstov pre lepšie ošitie. Všetky tieto operácie sa odporúčajú vykonať na konci zimy - skoro na jar.

  Vykonáva sa nie každý rok, ale každé 2-3 roky. Najlepšie je opätovne vysadiť pôdu bez toho, aby ste odhalili korene.

  Zvyčajne sa táto operácia vykonáva, keď miestnosť pelargonium výrazne spomaľuje vývoj. To však neznamená, že nový bankový kvet by mal byť obrovský. Jeho priemer môžete zvýšiť o hrúbku ukazováka.

  Na zachovanie charakteristických vlastností odrody sa muškáty zvyčajne rozmnožujú odrezky alebo delenie dospelého kríka.

  Ak osobne zbierate osivo, potom neexistuje záruka zachovania odrody. Ak chcete vyskúšať výsadbu odobratých semien, potom je potrebné urobiť skarifikáciu, t. odstránenie vonkajšieho plášťa. Semená sú brúsené medzi dvoma kusmi brúsneho papiera.

  Napriek tomu, kvetinárstvo najčastejšie rezané Bush. Rezy nakrájané asi 6 cm dlho sa umiestnia do vody, až kým mladé biele korene nie sú naklíčené a neskôr sa neusadzujú do zeme alebo neklesajú vo veľkom vlhkom piesku. Obe metódy sú účinné a široko používané.

  Kvitnúca pelargónia sa vyskytuje po zasadnutí semien približne za päť mesiacov, takže ak sa vysadia na konci februára, potom v tom istom roku kvetne pelargonium.

  Stopka kvitne skôr - za tri mesiace. Tieto pojmy sa však vzťahujú hlavne na zónové druhy, Angels a Royal Pelargonium v ​​každom prípade kvitnú až v druhom roku.

  Pelargonium choroby a škodcovia

  K najčastejším chorobám pelargónie v podmienkach miestnosti možno pripísať hubové a vírusové ochorenia. K hubám patrí čierna noha, listová hrdza, rôzne hniloby. Najčastejšie sa tieto ochorenia liečia roztokmi fungicídov.

  Existuje len málo škodcov z pelargónie, ale sú už veľmi nepríjemné. Patria medzi ne vošky, múčnatka, húsenice a kliešte. Sami alebo stopami svojej životnej aktivity možno zistiť dôkladným preskúmaním listov rastliny na oboch stranách.

  Môžete sa zbaviť škodcov postrekom pelargón so špeciálnymi produktmi. Ak nebolo možné zistiť, kto sa presne usadil na kvete, potom je lepšie použiť prípravok z komplexu škodcov.

  Neskúsení pestovatelia sa často stretávajú s týmito problémami pri pestovaní pelargónie: listy sú žlté, spadajú a samotný keř nechce vôbec kvitnúť.

  Tu je pravdepodobne výsledok nesprávnej starostlivosti.

  • Ak sa hárok na okraji zmení na žlto, potom kúsok dostane malú vodu.
  • Ak sú listy nudné a spadnuté, kefka je zaplavená.
  • Ak listy spadnú zo spodnej časti rastliny, pelargónie nemá slnečné svetlo. Mimochodom, z rovnakého dôvodu nemôže kvitnúť.
  • Tiež pelargónie nechce produkovať kvetinové stonky, ak je preplnené dusíkom, čo slúži na vyzdvihnutie zelenej hmoty s rastlinou.

  Aby sme nekončili v takom nepríjemnom momente ako problémy v kultivácii pelargonia, môžete hovoriť o jeho prospešných vlastnostiach.

  • Po prvé, táto rastlina dokonale čistí vzduch v miestnosti pred škodlivými mikróbmi. Vôňa pelargónie zmierňuje stres, zmierňuje depresiu.
  • Po druhé, odrádza škodcov od iných kvetov a rastlín. V lete sa odporúča, aby sa na záhrade umiestnil pelargón, pod krídlami ríbezlí - takže nie je múčka!
  • A po tretie, pelargónia sa vo všeobecnosti používa v ľudovej medicíne na liečbu rôznych chorôb. Je to v porovnaní s plantain! Čerstvé listy dokonale utiahnu rany a liečia abscesy. Vývar pomáha pri ochoreniach čriev a žalúdka.
  • Tiež z pelargónie sa získava esenciálny olej s jemnou arómou, ktorý sa používa na liečivé účely. Liečia nosy, bolesti v uchu, zmierňujú únavu svalov, bolesti chrbta.

  Video o pestovaní pelargonium - pelargonium

  Tu je užitočná a krásna rastlina - pelargonium alebo vnútorné pelargonium. Kultivujte na okenných parapetoch a ako sa starať o to, čo teraz viete.

  24. december 2016 | 22:32

  Aká krása! Nemal som tušenie o takýchto druhoch pelargónie. Naozaj, anjel pelargónie je ako maškarný, očarujúce. A akýkoľvek druh pelarga má liečebné vlastnosti?

  25. december 2016 | 12:38

  Áno, zvyknutí na geranium babičky - jednoduché gule farieb 3-4 farieb. A je ich veľa! Všetky muškáty sú liečivé)

 • Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  8 + = 10